2010. december 24., péntek

Karácsony

Békés, Boldog Karácsonyi Ünnepeket kívánunk!
Tessék bőségesen fogyasztani bejgliből, halászléből és a finomabbnál finomabb sültekből!
Mindenki nyugodtan vétkezhet és degeszre eheti magát, mert jövőre nálunk ledolgozható a felesleg! :)

2010. december 21., kedd

Szarufa színválasztás

A téli nagy hidegekben egy kicsit „pihenőre vettük” az építkezési munkálatokat. Természetesen azért nem unatkozunk. Sok mindenen kell gondolkoznunk, így például azon is, hogy milyen színűre fessük a szarufákat, ha már kicsit enyhül az idő. Ki is mentünk színpróbára, helyszínen ezt jobb eldönteni. Úgy tűnik a Teak lesz a nyerő, de mint fontolva haladók, azért még alszunk rá néhányat.

2010. december 13., hétfő

Bokrétafa állítás

Van egy kedves népszokás, amelyről még nem esett szó és amelyet természetesen mi sem mulaszthattunk el megtenni (főként kőművesünk lelkes unszolására... ). A népszokás szerint, amikor a ház falára felkerülnek a kötőgerendák és szarufák, akkor bokrétafát állítanak. A zöld ágat az építtető hozza és a "gazda" felesége, vagy a kőművesek díszítik fel színes szalagokkal, zsebkendővel, törölközővel. A hagyomány szerint egy üveg bor is kerül alá. Nálunk ez egy kicsit másként került megvalósításra, de a hagyománytisztelet azért tetten érhető. Kőművesünk két láda jófajta, nehezen beszerezhető sörrel kívánta ünnepelni falaink állását, cserébe gondoskodik bokrétafánk felhelyezése felől. Végül megalkudtunk kezdetben egy láda sörben, cserébe kaptuk – a kertünkből származó „tujánkról” – egy zöld ágacskát házunk sarkába.

2010. december 9., csütörtök

Tető alá hoztuk!

A meteorológusok által mára beígért viharos szél rendben meg is érkezett, úgyhogy a fiúknak rendesen lobog a haja a tetőn. Szerencsére ma már csak a kúpcserepeket kellett felrakni és még néhány simítás volt hátra. Ma reggel, amikor ellenőriztem a munkálatokat, úgy láttam, hogy egészen szép kis házformája kezd lenni a hosszú hónapok óta készülő műnek. Szerintünk jó választás volt a szürke tetőcserép, mert nem túl gyakori szín és rendkívül elegáns is. Mindenesetre a legfontosabb információ a mai napra, hogy tető alatt vagyunk!!


2010. december 8., szerda

Tetőre fel


Ma reggel felmentem a tetőre megnézni, hogy minden rendben van-e.  A cserepezés szépen kidolgozott, az elosztó kúpcserepet a tető csúcsánál kettőből kellett összevágni, mert gyárilag csak hármas elosztásút gyártanak Mr. Altek-ék, nekünk meg ugyebár négy oldalunk van (ezt mondjuk nem is értem; egy több, mint 50 éves múlttal rendelkező cégnél ez idáig nem merült fel, hogy egy tetőnek négy egyforma oldala is lehet, csak a konkurenciánál). Minden esetre megoldottuk. Azután jött a feketeleves. A kémény kürtője nem az előírásnak megfelelően lett rakva, ezért azt vissza kell bontatnom a kőművessel, hogy fusson neki még egyszer. Még jó, hogy most kiderült és nem akkor, amikor jönnek a kéményseprő vállalattól ellenőrizni.  Hát nem hiába, az ember mindig mindent saját maga is ellenőrizzen le, ha nem akar később meglepetéseket.

2010. december 7., kedd

Bádogozás és cserepezés

A bádogos munkát két nap alatt végezték el, előtte sokat gondolkoztunk azon, hogy milyen anyagból legyen. Végül a szinterezett alumínium mellett döntöttünk tartóssága és színe miatt (a horganyzott acél áránál durván 60%-kal drágább, de az élettartama minimum 40 év). A tetőcseréppel harmonizálva antracit szürke színű lett. Amíg a bádogosok rakták az ereszcsatornát, az ács elkezdte a cserepezést a csapatával.


2010. december 4., szombat

Ami sok, az sokk…


Már kisebb vagyont költünk el szállítási költségre. Ha veszek 4 raklap cementet + 50 zsalukövet, akkor is 8000,- Ft a fuvardíj, és ha 3 szál fát, akkor is. Természetesen mindig munka közben derül ki, hogy kell még egy db ez meg két db az, és emiatt már párszor belefutottunk kvázi „felesleges” szállítási költségbe. Ezért aztán tegnap beruháztam egy tetőcsomagtartóba, amit gyorsan fel is avattunk. Így aztán egy nap alatt bejött az árának a fele.  A műszaki leírásában 50kg volt terhelhetőségnek megjelölve, ezen felbuzdulva gyorsan rá is tettünk 5 db, 5 méteres gerendát (kb. 100kg). A szerkezet jól vizsgázott. Még egy kanyar, és mondhatni megtérül a beruházás.

2010. december 1., szerda

Itt van a tél, itt van újra…

Most már tagadhatatlanul utolért minket a tél, először jó kis havazással, majd jeges esővel kényeztetett bennünket. Az a szerencsénk hogy a tetőfólia és a lécezés a bejárat előtti kis terasz kivételével mindenhova felkerült.  A kémény is elkészült, 7,5 méter magas lett. (egyébként Mr. LEIER nem adja alapban az esővédő sapkát a komplett kéményrendszerhez, azt meg kell venni külön 16.500,- Ft-ért)  A fiúk ma a fogópántokat erősítették fel, ezt ugyanis lehetett a fólia alatt csinálni.  
 


2010. november 28., vasárnap

Vasárnapi "pihenő"

Reggel nyolc órakor csörgött a telefon, a kőműves érdeklődött, hogy hova kerüljön a szellőző kürtő csatlakozása. Hát, úgy néz ki ma sem aludhatok sokáig, gyors reggeli és indulás a tett színhelyére.
Mire odaértem már kész volt a kémény alapja.

Rövid egyeztetés és kezdődhet az építés. Szépen haladtak a munkával. Elérték a szarufát, amit ki kellett vágni. Máshol általában ide kiváltót szoktak rakni, ami körülmegy a kéményen, de mi megtudjuk úgy oldani, hogy menetes szárral a falhoz rögzítjük a szarufákat. Ez sokkal szebb lesz így. A kémény stabilitását a négy sarkában, teljes hosszban végigrakott vasbetonszálakkal erősítettük (erre van előre kialkított furat a betontestben), és ha eléri a felső koszorút, ott egy vaspánttal és dübelekkel odarögzítjük. Így az oldalirányú igénybevételeknek is ellenáll majd.

2010. november 26., péntek

Stílus és forma

Mind a három tetőszakaszon állnak a szarufák. Elkezdték a lambériázást is. Ahol a lambériázás elkészült oda feltették a tetőfóliát is azért, hogy eső esetén ne ázzon a lambéria. Bár havazást jósolnak, reméljük még legalább holnap elkerül minket. Az alábbi fotókon bemutatnánk a mi kis tetőnk koncepcióját. Szeretnénk egy hangulatában kissé mediterrános, letisztult formát. Ácsunk nagyon jól ráérzett a dologra, mert a tervektől eltérően kisebb dőlésszögű tetőt valósít meg, ami számunkra igen tetszetősnek tűnik most. Reméljük az építésügyi hatóság is fogja értékelni a lakhatási engedély kiadásánál.

Fontosnak tartottuk, hogy láthatóak legyenek a szarufák, ne legyenek bedobozolva. Alábbi képünkön megfigyelhető az a letisztult minimalista, ugyanakkor mégis mérsékelten elegáns stílus, melyet szarufáink látható részein alakított ki ácsunk. Nagyon jól megtalálta azt a középutat, ami még nem megy át giccsbe, mégis szép vonalvezetésű. Terveink szerint ezt az irányzatot fogjuk követni az egész ház kialakításánál.

2010. november 24., szerda

Kezd formát ölteni a tető.

A  kis csapat ma összeállította a hátsó rész tetőszerkezetét. Egész jó kis formája lett. Rovarok és gomba ellen impregnált gerendákat vettünk, így nem utólag kell kenegetni. Bár az igaz hogy a látható részeken megcsiszolták a fákat, hogy szép sima legyen, úgyhogy ott majd le kell kenni valamivel (lenolajkencére gondoltam) addig is amíg meg nem kapja a végleges színét. 

2010. november 23., kedd

Rögzítve vannak a talpszelemenek.

Ma szerencsére elállt az eső, és el tudták kezdeni a tetőszerkezet elkészítését. Szépen, körben a koszorúkba előre bebetonozott szelemencsavarokhoz hozzárögzítették a talpszelemeneket.
Ezekre a gerendákra fognak támaszkodni a szarufák.

2010. november 21., vasárnap

Földkábel

Ma átjött Ádi a villanyszerelő barátunk és ketten leraktuk az elektromos földkábeleket, valamint raktunk le gégecsövet a telefon és csengő kábeleknek. Szeretnénk mindenféle vezetéket a földben elvinni, hogy ne legyenek a levegőben keresztbe-kasul kábelek. Az elektromos földkábeleket KPE csőbe húztuk be, így duplán időtállóak lesznek. A villanyórára majd csak később kötjük rá a kábeleket, de így már be lehet temetni az árkot.

2010. november 20., szombat

Bekötve a kút.

Az elmúlt napokban a kőműves befejezte az emeleti szigetelést. Egy rétegben besimította vakolattal, de a színezés előtt még egyszer besimítja majd azért, hogy biztosan szép legyen és hogy az illesztések véletlenül se látszódjanak.

Én a mai napon összekötöttem az előre kialakított csatornát a ház és a kút között. Erre azért volt szükség, mert úgy gondoltuk, hogy a WC-k öblítését elsősorban a kútról oldanánk meg, valamint a leendő falfűtést nyáron a kút vizével lehetne hűtésre használni. Ez így gazdaságosabb és egészségesebb légkondicionálást jelentene.

2010. november 16., kedd

Bejárat előtti lépcső újra.

Ma reggel visszabontattam a kőművessel a bejárat előtti lépcső egyik részét és úgy kértem a kialakítását, hogy oldalt is le lehessen menni róla. Így már az én kis feleségem is nagyon elégedett vele (ha nem sikerült volna, akkor azt még sokáig hallgatnám).
Holnap reggel jönnek a kéményesek konzultációra, megbeszéljük hogy legyen a kémény.
A brigád szépen halad a szigeteléssel (a kémény helyét kihagyták), de ahhoz, hogy be tudják simítani a kéménynek is a helyére kéne kerülni.
Közben a bejárat előtti pilléren emelni kellett 5 centit, hogy szintbe legyen a födémmel, ezt is megcsinálták ma a fiúk.
Megrendeltük a tetőhöz szükséges faanyagot, elég jó ajánlatot kaptunk és még a szállítás is benne van az árban.

2010. november 15., hétfő

Sok apróság a tető előtt.

Nem állt meg az élet, azért akad még sok apróság a tető felrakása előtt. Elkezdték a bejárat előtti kis tornác betonozását, felhúzták az emeleten lévő oszlopot, amin a tető támaszkodik majd, valamint elkezdték az emeleti rész dryvitozását.
Megrendeltük a kandalló kéményét, ami Leier készkémény lesz (LSK20-S). Ezt nem biztos, hogy a kőműves rakja majd, mert műbizonylatot kell kiállítani róla. Hát igen, az a kedves kéményseprő "HATÓSÁG" igen bogaras és nem mindegy neki, hogy ki építi a kéményt. Műbizonylat nélkül megfúrják a lakhatási engedélyt.

2010. november 12., péntek

Megkoszorúztuk a házat

4 m3 sóder, 10 mázsa cement, némi víz, 1 Belekevert Elek, kevés áram és 3 munkás „felhasználásával” elkészült az emeleti betonkoszorú.
Minimum egy-másfél hét szilárdulás után tudjuk elkezdeni a tető elkészítését, de előtte, a zsaluk leszedését követően az emeleti részt be kell dryvitozni, hogy a felkerülő tető ezekhez kapcsolódjon már hozzá.


Szómagyarázat (azok kedvéért, akik még nem építettek házat):
Belekevert Elek = a Család betonkeverője
zsalu: amúgy tibeti buddhista kolostor, de a mi esetünkben beton öntéséhez használatos öntőforma
dryvit = hőszigetelő rendszer
tető = na ne már! 

2010. november 11., csütörtök

Emeleti koszorú zsaluzás.

Elkészült az emeleti koszorú zsaluzása, majd megcsinálták a vasalatokat is. A zsaluba itt is bekerült körben 5 cm polisztirol lap, hogy hőhidmentes legyen a betonkoszorú. A betont holnap kézzel keverik meg a fiúk, mert 3,5 m3 betonnál a mixeresek szinte szóba sem állnak az emberrel, vagyis óriási felárakat kérnek mindenre.
De szerencsére ez nem okoz problémát a kőművesnek, legalább keres egy kis plusz pénzt (egyébként így még egy kicsit olcsóbb is lesz).

A vasalatokról ismét csak éjszakai felvételeink vannak.

2010. november 10., szerda

Éjszakai felvételen az emelet.

Ma behelyezték az emeleten is az áthidalókat és a Baltavári redőnytokokat. Majd elkezdték az emeleti  koszorú zsaluzását, valamint a koszorúban lévő vasszerkezet legyártását.
Miután este ötkor már sötétedik, kénytelen voltam éjszakai fotókat készíteni, azért így is látszik hogy mennyit haladtak a mi kedves kőműveseink.

2010. november 9., kedd

Nem 6-os, 8-as nyerő.


A ma déli helyzetet mutatják a képek. Egész jól haladtak, estére 8 sort raktak fel, holnap befejezik az emeleti főfalakat az áthidalókkal együtt.


2010. november 8., hétfő

Emelet első sor kész.

Ma körben leszedték a zsalukat, a dokalábak még minimum 1-2 hónapig bent kell maradjanak, hogy jó erősen megköthessenek a monolit részek. Miután azzal végeztek, ugyanúgy mint a földszinten, az emeleten is malterágyba helyezve, vízszintbe fektették az első sort. Holnaptól lehet húzni a falakat. A második szállítmány téglában nagyon sok a selejt, már majdnem egy raklapnyit félreraktunk, úgyhogy Mr. Wienerbergernél ismét reklamálni fogunk. Kedves Rokonunk azt mondta, ha végeztünk a falakkal kihívja a fent említett cég területi képviselőjét, hogy vegye fel a jegyzőkönyvet, ami után majd eldönthetjük, téglát vagy valami mást akarunk helyette térítésként.

Szóval holnap elkezdik az emeleti falakat húzni, így hát ismét elérkezett az idő, hogy fogadásokat kössünk Drága Kőművesünk teljesítményére. Ha valaki kedvet érez ahhoz, hogy megtippelje a holnapi téglarakási teljesítményt - annak figyelembe vételével, hogy kőművesünk már óriási rutinra tett szert eme technológiával kapcsolatban - az bátran tegye meg. Pálinkával ugyan nem szolgálhatunk - a múltkori sok jó tipp következményeként - de óriási tiszteletünk kísérte erkölcsi elismerésünkért lehet küzdeni (két hét múlva azért pálinka is lesz :) ).

2010. november 2., kedd

2,875 m3/óra sebességgel betonoztunk. :-(

Ma betonoztuk a földszinti födémet és koszorúkat. De a munkák megkezdése előtt, korán reggel még kölcsönöznöm kellett egy tűvibrátort, ezzel izgattuk a mixer betont, ami így a kis helyekre is befolyt. A betonozás ismét kész kálvária volt. A 8:00 órára megrendelt mixer csak fél 10-re ért oda, és ahogy megjött rögtön le is robbant, úgyhogy még fél óra szerelés következett. Laza két órás csúszással elkezdtük hát a födém kiöntését. A lépcsőnél és a bordáknál óvatosan kellett dolgozni és alaposan meg is kellett vibrálni ezért lassan haladt a meló. Pontosan 15:00 órakor készült el a födém. Ha átlagot számitok akkor 2,875 m3/óra volt az átlag sebességünk, ami kritikán aluli. A betonpumpa díjából 2 órát le is vontunk a késés és a műszaki problémák miatt.

2010. november 1., hétfő

Lépcsőn az emeletre.

Ma sikerült befejezni a födém és a lépcsőfokok zsaluzását. Igaz, eredetileg nem akart ma is dolgozni a mi kis csapatunk, de a sok apró, pepecselős és néhány helyen bonyolult vasszerelés miatt nem végeztek tegnap. Amiben tudtam, abban segítettem nekik, hogy gyorsabban haladjanak (majd megkérdezem mennyit fizet a mester nekem a segédmunkáért). Ezek után családi összefogásban beraktunk néhány csövet a födémbe, ahol majd a víz, fűtés és villany vezetékeket vezetjük fel az emeletre. No és persze a félig kész lépcsőnket is kipróbáltuk.

A kutyafáját!

Van ám nekünk egy nagyon okos biztonsági alkalmazottunk és egy nagyon talpraesett terület felderítő szakasszisztensünk. Ők ketten igen hasznosak a számunkra és már a család részét képezik. Egyetlen baj van velük, hogy nagyon haspók mind a kettő. Oly annyira szeretnek enni, hogy folyton kaját kunyerálnak mindenkitől. Na már most, ez a két áldott jó teremtés tegnap megdézsmálta a három kőművessegéd ebédjét. A kisebbik elcsórta a fiúktól, a kisebbiktől meg elvette a nagyobbik. A lényeg, hogy mindent felfaltak, így aztán Anyukámnak muszáj volt rögtönözni nekik valami kis ebédet. Szerencsére a fiúk toleránsak voltak ezzel a két bitanggal, és nem kerekedett semmilyen konfliktus közöttük.

2010. október 30., szombat

A lépcső legendája.

Tegnap azzal fogadott a kőműves, hogy a lépcső nem jön ki rendesen, mert kb. 10-15 centiméterrel meg lett emelve a födém magassága. Estére válságstábot kellett összehívni. Sokáig sakkoztunk a lehetséges megoldásokon és végül arra jutottunk, hogy igazán csak a  helyszínen lehet ezt rendesen kiszámolni, megoldani. Reggel korán felkerekedett a család, és kimentünk a tetthelyre. A kőműves már egy vázlattal a falra felrajzolva fogadott minket. De ennél a variációnál le kellett mondanunk a két szint közötti pihenőről, így ott plusz három lépcsőfokot nyerhettünk. Amit viszont cserébe kaptunk, hogy a tervezett 18-19 centiméteres lépcsőmagasságok helyett az csak 16,5 centiméteres lesz. Átnéztük, megvitattuk, majd elfogadtuk, a mester pedig azonnal el is kezdte zsaluzni.

Eközben a kőműves segédek szorgosan kötözgették a vasakat.

Könnyen lehet, hogy a házban nem lesz majd térerő a mobiltelefonoknak, mert ez a rengeteg vas, ami belekerül a födémbe jól leárnyékolhatja a házat. ( Na! Hát majd ez lesz a nyugalom szigete :-) )

A MEÓ-s egy igazi ÚR volt.

Tegnapelőtt a gázművektől jöttek ki meózni az új gázvezetékeket és kiállásokat. Délelőtt 11:00 órára egyeztette le a gázszerelő ezt a nemes alkalmat, de a gázművek embere csak délután fél négyre óhajtott megjelenni (egy igazi Úr volt) Még szerencse, hogy az embernek van ideje egész nap rá várni (ez úton szeretném megköszönni Édesanyámnak, hogy nyugdíjas és otthon tud lenni reggeltől-estig , hogy el ne szalasszuk a pontosan érkező "szakembereket"). Ez a drága "szakember" a kiépített dolgokat rendben találta, de papírt erről a helyszínen nem tudott adni, hanem másnap reggel 8-kor be kellet érte menni a gázművekhez, 52.000,- Ft kíséretében, hogy azt megkapjuk (mellesleg a meóra már előzőleg fizetni kellett 25.000,- Ft-ot).

2010. október 27., szerda

De jó a vasalás

Tegnap esőnapot tartottunk, de ma ismét gőzerővel folytak a munkálatok. A koszorúk és monolit részek vasalatait készítették. Ebben a szakaszban nem túl látványosak a történések, pedig szépen haladnak a dolgok. Hétfőre megrendeltem a mixer betont, de a drága kis feleségem közölte velem, hogy hétfőn ünnepnap van (na, de a betongyárban sem tűnt fel ez az apróság), holnap majd módosítom az időpontot.

2010. október 25., hétfő

Statikus a drága, de nagyon ért hozzá!

Van nekünk egy statikusunk aki a tartószerkezeti kiviteli terveket készíti. Jó alaposan megtervezi a dolgokat. Ezeken a terveken mindent elég rendesen túlméretezett, például az étkezőnél lévő áthidalóba 10db 20-as betonvasat írt elő (azaz 10db 2cm átmérőjű betonvasat), ezeket egy 30x30 cm-es áthidalóba kell valahogy betuszkolni úgy hogy 10-es (azaz 1 cm-es) betonvasból 15-20 centiméterenként kengyelt kell rá hajlítani. Szóval atom biztos lesz a ház (a tüzépes ismerősöm azt mondja hogy ő még családi házhoz soha nem adott el ekkora vasat, sőt egyáltalán nem adott még el 20-as vasat).
Na ez a csodás ember elkészítette a földszinti födém kiviteli terveit pontos mennyiségi adatokkal. Annak megfelelően meg is rendeltük az építési anyagokat. Csak most amikor szépen lassan elkészülőben van a födém szembesültünk, hogy durván két raklappal több beton béléstest van mint amennyi elfér a tető szerkezetében (hát ennyit a pontos számításokról). Rövid osztás szorzás után kiderítettük hogy ez a szerencsétlen valószínűleg még soha az életében nem látott épülő házat, maximum a Spektrumon. Fogalma sincs az építési anyagok méreteiről, fajtáiról.
Tehát ez a rendkívüli ember az EB 60/19 típus megjelölésnél azt hitte (hangsúlyozom „mérnök” létére  csak hitte, de biztosra nem tudta), hogy ez az elem 19 cm széles és hogy 60 cm hosszú. Na mármost ha megnézte volna valahol (márpedig ha valamilyen szerkezeti elemmel még nem találkoztam akkor utánanézek pontosan) akkor tudhatná hogy a méretei 19/25/50 azaz 25 cm széles. Így fordulhatott elő hogy két raklappal maradt meg belőle (az nem kevesebb mint 120db).
Szóval ha valaki statikust keres, akkor azt nem fogok tudni ajánlani.

2010. október 24., vasárnap

Ma nyílt napot tartottunk!

Ma nyílt napot tartottunk a kedves rokonok és barátok számára, melynek keretén belül szabad bejárást biztosítottunk épülő házunkba és bárki felmászhatott a készülő födémre. Igen nagy sikere volt, szép számmal érkeztek a mi általunk nagyon szeretett vendégek. Nagy boldogsággal töltött el bennünket, hogy ennyien kíváncsiak voltak épülő kis kuckónkra.

Természetesen a látogatások alatt is zajlottak a kivitelezési munkálatok. Ma megkezdték a koszorúk zsaluzását, valamint  elkészítették az áthidaló gerendák vasalatait.

A büdös patkány, száradjon le a keze!!!!

A szomszédasszony mondta, hogy tegnap este arra lett figyelmes, hogy nagyon ugat a kutya és amikor kinézett látta, két "kissebségi etnikumú" személy próbálta benyomni a kaput. Miután rájuk szólt és megkérdezte mit keresnek, azok szépen odébb álltak. A vason és betonon kívül nincs mit elvinni. Kénytelen vagyok mindent zárni, még úgy is, hogy az Anyukám ott lakik. Hiába ugat a kutya őket az sem zavarja, még jó hogy a szomszéd ennyire figyelmes. Most emiatt kénytelen voltam a kerítést letakarni fóliával, hogy minél kevésbé lássanak be, bár nem tudom mennyit használ.

2010. október 22., péntek

Fedél alatt a földszint.

Ma el lettek osztva 60 centiméterenként a betongerendák és be lettek helyezve a födém béléstestek.
Ez után és közben elkezdték állványozni, zsaluzni a monolit részeket. Most az egész födém 5 cm-rel a falak felett lebeg (még hogy nem lehet először a tetőt megépíteni és majd csak utána aláépíteni a falat).